pen
جمعه 16 خرداد 1399

استارت آپ آموزش بازیافت، جاده را برای همکاری یونسکو و آسایشگاه کهریزک هموار کرد


نخستین استارت آپ طراحی و تولید تکنولوژی های یادگیری با رویکرد آموزش مدیریت پسماند با همکاری کرسی آموزش محیط زیست یونسکو و باشرکت 90 نفر متقاضی،  درمرکز آموزش تخصصی و نمایشگاه دائمی سازمان مدیریت پسماند پنجم شهریور ماه 98 برگزار شد . در این برنامه که بر شناسایی و معرفی توانمندیهای خلاقانه آموزشی در حوزه بازیافت تأکید داشت، خانم شعاعی به نمایندگی از طرف کمیته محیط زیست و سلامت آسایشگاه کهریزک حضور داشت و ویژگی های کارگاه های توانبخشی را به عنوان پتانسیل طراحی و تولید تکنولوژی های آموزشی مرتبط با بازیافت معرفی کرده و پیشنهاد شد که از ظرفیتهای آسایشگاه در طراحی وتولید محصولات بازیافتی با قیمت تمام شده مناسب و در جهت ایفای نقش مسئولیتهای اجتماعی سازمانها استفاده شود. پیرو این ارائه، درخواست یک بازدید از آسایشگاه برای آشنایی بیشتر با این توانمندیها نیز بسیار مورد توجه واقع شد.

طرح پیشنهاد شده، در داوری اولیه مورد استقبال قرار گرفت و به بخش نهایی داوری راه یافت. هر چند در بین 5 طرح برتر برگزیده نبود، اما آغازی بود برای آشنایی سازمان مدیریت پسماند و کرسی آموزش محیط زیست یونسکو با ظرفیتهای موجود آسایشگاه و برنامه ریزی جدی برای انجام بازدید تیمی متشکل از اعضای یونسکو، کرسی آموزش محیط زیست و شهرداری تهران.

در وهله بعد با پیگیری ها و هماهنگی های صورت گرفته از طرف کمیته محیط زیست و سلامت، تیمی متشکل از :

· خانم دکتر فخری، مدیر گروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو

· آقای دکتر شبیری، رئیس کرسی یونسکو در آموزش محیط زیست

· خانم دکتر صابری، مدیر کارگروه آموزش مدیریت پسماند کرسی یونسکو در آموزش محیط زیست

· خانم دکتر حقیقی، مدیر کارگروه تحلیل محتوی کرسی یونسکو در آموزش محیط زیست

· خانم دکتر صادقی پور، رئیس کمیته امور بانوان مجمع شهرداران کلانشهرها

در تاریخ 7 مهر ماه 98 از آسایشگاه دیدن کردند.

 

این بازدید ابتدا با حضور بر سر مزار آقای دکتر حکیم زاده، بانی و موسس آسایشگاه آغاز شد و در آنجا آقای نوروز نژاد، مدیر روابط عمومی توضیحاتی را در رابطه با سبقه تشکیل، ویژگی ها و فعالیتهای آسایشگاه ارائه نمودند. سپس در سالن اجتماعات توانبخشی، یک آشنایی مختصر بین اعضای کمیته محیط زیست و سلامت آسایشگاه، مددجویان کانون دوستداران محیط زیست و تیم بازدیدکننده انجام گرفت و پیشینه تشکیل و فعالیتهای کمیته توضیح داده شد.

 

در ادامه بازدیدکنندگان از کارگاه های توانبخشی، محصولات تولید شده توسط مددجویان و امکانات موجود در کارگاه ها برای تولید بخصوص در زمینه محصولات بازیافتی- دیدن کردند. خوشبختانه توانمندی آسایشگاه و مددجویان بسیار مورد توجه اعضای تیم بازدیدکننده قرار گرفت.

 

پس از بازدید از کارگاه های توانبخشی، تیم بازدید کننده با یکی از طرح های عملیاتی در حوزه کارآفرینی زیست محیطی آشنا شدند. اخیراً در آسایشگاه طرح تکثیر نهال توسط آقای دکتر یزدیان- جنگل شناس و کارآفرین حوزه منابع طبیعی- با همکاری مددجویانی که توانایی فکری و حرکت دست دارند، آغاز شده و در حال اجرا می باشد. در این طرح، پالتهایی از بذر گیاهان زود رشد و مفید در اختیار مددجویان قرار گرفته و روش کاشت و نگهداری از آنها هم آموزش داده شده است. نهالهای به ثمر رسیده به صورت تضمینی از طرف مجموعه آقای دکتر یزدیان خریداری می شوند. این طرح بسیار مورد توجه و استقبال مددجویان =بخصوص اعضای کانون دوستداران محیط زیست- قرار گرفته است.

 

پس از کارگاه کاشت نهال، تیم بازدید کننده از نمونه ای از فعالیتهای کمیته محیط زیست و سلامت برای جلوگیری از هدر رفت آب بدیدن کردند. در بخش بنفشه 5 که مربوط به زنان سالمند می باشد، با نصب مخزن جمع آوری آب حاصل از سر ریز دستگاه تصفیه آب، به میزان 1 میلیون متر مکعب در هفته از هدر رفت آب جلوگیری می شود. در حال حاضر کمیته در تلاش است با همکاری خیّرین، از این راهکار در بخشهای دیگر آسایشگاه هم استفاده شود.

 

در پایان این برنامه، بازدیدکنندگان محترم به همراه اعضای کمیته و چند نفر از مربیان مهدکودک که قبلا دوره آموزش محیط زیست را گذرانده بودند، در سالن کنفرانس دفتر مدیریت آسایشگاه گرد هم آمدند و در رابطه با دستاوردهای این بازدید و همکاری های آبنده گفتگو کردند.

آقای دکتر شبیری رئیس محترم کرسی آموزش محیط زیست یونسکو ضمن ابراز خرسندی از آشنایی با مجموعه آسایشگاه اظهار امیدواری کردند که این بازدید منجر به ارتباطی پایدار بین کرسی و آسایشگاه شده و زمینه فعالیتهای آموزشی مشترک در حوزه محیط زیست بین این دو مجموعه ایجاد شود.

آقای دکتر شعاعی، مسئول کمیته نیز ضمن سپاسگزاری از تیم بازدیدکننده برای زمانی که به این برنامه اختصاص دادند، خواهش کردند که در صورت امکان تسهیلاتی برای ادامه تحصیل اعضای کمیته و فعالان محیط زیستی آسایشگاه فراهم شود که آقای دکتر شبیری نیز در این مورد قول همکاری دادند.

خانم دکتر فخری پیشنهاد نمودند که با همکاری یکدیگر برای ایجاد مدل آموزشی- اجرایی آموزش محیط زیست ویژه سالمندان و معلولین و ارائه آن در سطح منطقه ای و بین المللی برنامه ریزی نماییم.

خانم مقیمی، مسئول تغذیه آسایشگاه و از اعضای بسیار فعال و توانمند کمیته نیز طرح کاهش دور ریز غذا و نان را به هیئت بازدید کننده معرفی کرده و نتایج درخشان حاصل از این پروژه را در زمینه کاهش حجم پسماند ارائه نمودند.

خانم محمدی از دیگر اعضای کمیته نیز ، آمار برنامه های آموزش محیط زیست را که تاکنون برای بگروه های مخاطب مختلف از جمله بچه های مهدکودک، مربیان مهد، مددجویان و کارمندان به انجام رسیده را ارائه داده و نمونه فعالیتهای مهدکودک را نیز به معرض نمایش گذاشتند.

آقای دکتر رحیمی، معاون سلامت آسایشگاه از حضور بازدیدکنندگان در آسایشگاه قدر دانی کرده و اظهار کردند که تمام تلاش خود را برای حمایت از کمیته محیط زیست و سلامت به کار خواهند بست.

طبق گفته های ایشان تا کنون 267 نفر-ساعت اختصاصاً کارگاه های آموزشی اصول و مبانی محیط زیست در آسایشگاه به اجرا در آمده است. همچنین آموزشهای ویژه کودکان را بسیار اثربخش و مفید دانستند

خانم دکتر صابری  نیز برای همکاری در زمینه مدیریت پسماندهای عفونی و غیر عفونی قول برقراری ارتباط موثر با سازمان مدیریت پسماند را داده و خواستار یک نشست اختصاصی در زمینه مدیریت پسماند با مدیران و کارشناسان سازمان نامبرده شدند.

خانم دکتر صادق زاده اظهار آمادگی کردند که در زمینه های مربوط به کارآفرینی ویژه زنان و همچنین در صورت نیاز به تهیه پانل های خورشیدی، همکاری لازم با آسایشگاه را به انجام برسانند.

 

در انتهای برنامه، از طرف آسایشگاه هدایایی از دستاوردهای تولیدی مددجویان، به کرسی و مهمانان بزرگوار اهدا گردید.

 استارت آپ آموزش بازیافت، جاده را برای همکاری یونسکو و آسایشگاه کهریزک هموار کرد #1


تاریخ : 30 مهر 1398 | 111 بازدید